2017

Kaczmarski / piątek 11.11.2016

Artyści: Magdalena Kumorek, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Katarzyna Dąbrowska, Łukasz Zagrobelny i inni 

Data:  11-13 listopada 2016 godz.19:00  

Miejsca:

 

 11 listopada: Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk)

12 listopada: Kościół Ewangelicko-Reformowany (Warszawa)

13 listopada: Teatr Polski im. A. Szyfmana (Warszawa)

 

Bilety:

                    

 

 Święto Wolności na fb: 

 

Strona internetowa wydarzenia: link

 

„Święto wolności” to cykl wydarzeń poświęconych polskiej piosence autorskiej, w tym roku skupiony wokół twórczości jednego z najbardziej charakterystycznych artystów powojennej Polski – Jacka Kaczmarskiego.

Jacek Kaczmarski był jednym z najwybitniejszych polskich poetów piosenki XX wieku, zaś jego dorobek artystyczny stanowi dziś część narodowego dziedzictwa kultury. Artysta łączył doskonałą znajomość języka ojczystego z olbrzymią wrażliwością artystyczną. W poetycki, bogaty w środki stylistyczne sposób komentował opresyjną rzeczywistość egzystencji w komunistycznym państwie, częstokroć posługując się metaforyką i alegoriami wywiedzionymi z literatury, malarstwa czy filmu, na temat których posiadał ogromny zasób wiedzy. Jego erudycyjna liryka identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji oraz z etosem Solidarności – jako oficjalnie nielegalna, przez całą dekadę lat 80-­tych rozpowszechniana była w drugim obiegu. Legendarne pieśni Kaczmarskiego z jednej strony nawoływały do walki o wolność i prawa obywatelskie, natomiast inne, bardziej intymne, opowiadały o blaskach i cieniach wolności osobistej.

W dniach 11-13 listopada 2016 roku zapraszamy na święto polskiej piosenki poetyckiej. Wydarzenia odbędą się nieprzypadkowo w miastach, z którymi Jacek Kaczmarski był blisko związany. Pierwszym z nich jest Gdańsk, będący kolebką „Solidarności” ­- ruchu o kardynalnym znaczeniu dla historii Polski i Europy, z którego etosem związana była działalność Jacka Kaczmarskiego. W Gdańsku wybitny poeta piosenki spędził również ostatnie lata życia. Drugim miastem jest Warszawa – miejsce urodzenia twórcy i początków jego działań artystycznych. Tam Jacek Kaczmarski uczęszczał do XV Liceum Ogólnokształcącego im. Narcyzy Żmichowskiej, tam też ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

„Święto wolności” jest kontynuacją i bezpośrednim nawiązaniem do wydarzeń, które odbyły się w czerwcu 2014 roku w ramach Oficjalnych Obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego oraz 25. rocznicy I wolnych wyborów w Polsce.

ŚWIĘTO WOLNOŚCI. FESTIWAL IM. JACKA KACZMARSKIEGO

PROGRAM WYDARZEŃ

11 listopada 2016,

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk

Początek wydarzenia: godz.19:00      

Koncert Finałowy Konkursu „Śpiewamy Kaczmarskiego”

Ostatni etap Konkursu „Śpiewamy Kaczmarskiego, podczas którego interpretacje utworów pieśniarza zaprezentują wyłonieni w eliminacjach młodzi wokaliści profesjonalni.  

 

12 listopada 2016

Parafia Ewangelicko-Reformowana, Warszawa

Początek wydarzenia: godz. 19:00

 Spektakl muzyczny „Dzieci Hioba”

Spektakl muzyczny oparty na tekstach Jacka Kaczmarskiego o tematyce żydowskiej i pieśniach jidisz. Spektakl w sposób reprezentatywny przedstawia nieznany szerzej motyw twórczości Jacka Kaczmarskiego oraz wprowadza wątek międzykulturowy: poruszając wątek wspólnej przeszłości dwóch narodów wpływa na współczesny dialog społeczności polskiej i żydowskiej. W spektaklu występują: Jacek Bończyk, Klementyna Umer, Sylwia Nayah oraz zespół Kameleon.

 

13 listopada 2016,

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana, Warszawa

Początek wydarzenia: godz. 19:00

Koncert Laureatów i Koncert Galowy

Podczas Koncertu Laureatów zaśpiewają zwycięzcy Konkursu „Śpiewamy Kaczmarskiego”, którym zostaną wręczone nagrody. W ramach drugiej części wieczoru, podczas Koncertu Galowego w reżyserii Jerzego Satanowskiego zobaczymy znane postaci polskiej estrady takie jak Magdalena Kumorek, Wojciech Brzeziński, Katarzyna Dąbrowska czy Łukasz Zagrobelny.

 

 

Galeria zdjęć z koncertu w Teatrze Polskim w Warszawie. Autorem zdjęć jest Mariusz Szacho.

 Święto Wolności. Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego wsparli:

Główny Partner:                                                                              Współorganizatorzy:                                                                                

                                                       

 

Partner: 

 

Patroni Medialni:

             

      

 

Dofinansowanie: 

                                                 

Ministerstwo Kultury                              Urząd M.St.Warszawy

i Dziedzictwa Narodowego